RIF´s Jubilæumspokal

RIF´s Jubilæumspokal er en vandrepokal, udsat ved RIF´s 100 års jubilæum i 1990. Pokalen er evigt vandrende, og tildeles for et år ad gangen det medlem af RIF, der har opnået det højeste sportslige resultat.
RIF´s afdelinger indstiller hvert år, senest 15. februar et emne som modtager af Jubilæumspokalen. Indstilling sendes skriftligt til RIF´s hovedformand.
RIF´s forretningsudvalg vælger årets modtager blandt de modtagme indstillinger.



Følgende har været indehaver af pokalen:

RIF´s Jubilæumspokal er blevet uddelt 90 gange siden 1925
År Modtager Afdeling
1925 Holger Larsen Herrefodbold Old
1926 Henrik Sørensen
1927 Arnold Jensen Cricket Old
1928 Wilkelns Henriksen Gymnastik
1929 Carla Stjernild Gymnastik
1930 Erik Nielsen Gymnastik
1931 Poul Vinzents Herrefodbold Old
1932 Aage Christiansen
1933 Aage Christiansen
1934 Arnold Jensen Cricket Old
1935 Vald, Petersen BoksningOld
1936 Henry Larsen Herrefodbold Old
1937 Karen Jeppesen Gymnastik
1938 Sigurd Jensen Gymnastik
1939 Thorkild Willumsen
1940 Rich. Hansen
1941 Henning Hansen Cricket Old
1942 Jørgen K. Hansen Herrefodbold Old
1943 Holger Nielsen Gymnastik
1944 Svend O. Hansen
1945 Cuno Andersen Cricket Old
1946 Egon Petersen
1947 Børge Rasm,ussen BoksningOld
1948 Lilly Frederiksen Gymnastik
1949 Hans Helmersen
1950 Hans Eriuk Nielsen
1951 Hans Erik Nielsen
1952 Jørgen Andersen BoksningOld
1953 Inga Jensen
1954 Carlo Hansen Herrefodbold Old
1955 Jørgen Andersen BoksningOld
1956 Børge Helmersen Cricket Old
1957 Birgit Larsen
1958 Bent og Boye Jørgensen Gymnastik
1959 Benny Hansen Gymnastik
1960 Arne Poulsen Herrefodbold Old
1961 Martin Hansen Herrefodbold Old
1962 Kirsten Petersen Damefodbold
1963 Gitte Esbensen
1964 Jens Hansen
1965 Børge Petersen
1966 Gert Jensen Cricket Old
1967 Jan Hansen Cricket Old
1968 Jan Hansen Cricket Old
1969 Jan Hansen Cricket Old
1970 Karin Damgaard Gymnastik
1971 Tim Petersen
1972 Bent Colbe Ringsted Vægtløftning
1973 Jan Hansen Cricket Old
1974 Inge Borgstrøm
1975 Inge Borgstrøm
1976 Erik Lennet Ringsted Vægtløftning
1977 Erik Lennet Ringsted Vægtløftning
1978 Jeanette Jensen Damefodbold
1979 Inge Borgstrøm
1980 Johnny Larsen Ringsted Vægtløftning
1981 Martin Damgaard Gymnastik
1982 Helmer Hansen
1983 Spring/Rytme RIF´s Herrehold Gymnastik
1984 Jens Bredo Cricket Old
1985 Spring/Rytme RIF´s Herrehold Gymnastik
1986 RIF´s Herreynglinge
1987 Niels Erlandsen Ringsted Vægtløftning
1988 Niels Erlandsen Ringsted Vægtløftning
1989 Thomas Jensen
1990 Niels Erlandsen Ringsted Vægtløftning
1991 Jannik Roos
1992 Niels Erlandsen Ringsted Vægtløftning
1993 Niels Erlandsen Ringsted Vægtløftning
1994 Niels Erlandsen Ringsted Vægtløftning
1995 Niels Erlandsen Ringsted Vægtløftning
1996 Spring/Rytme RIF¨s Drengehold Gymnastik
1997 Preben Petersen Ringsted Vægtløftning
1998 Marga Jørgensen Ringsted Vægtløftning
1999 Marga Jørgensen Ringsted Vægtløftning
2000 Marga Jørgensen Ringsted Vægtløftning
2001 Dame Junior Damefodbold
2002 Marga Jørgensen Ringsted Vægtløftning
2003 Marga Jørgensen Ringsted Vægtløftning
2004 Junior Drenge Gymnastik
2005 Junior Drenge Gymnastik
2006 Marga Jørgensen Ringsted Vægtløftning
2007 Martin Damgaard Gymnastik
2008 Line Thygesen Boksning
2009 Gitte Sommer Badminton
2010 Henrik Striboldt Gymnastik
2011 Morten Svendsen Gymnastik
2012 Teddy Hansen Gymnastik
2013 Naomi Lassen Gymnastik
2014 Jan Larsen Volleyball



Til Forsiden